Bez kategorii Dekoracje okolicznościowe Realizacje Wiedza

Aby Święta były piękne

Tegoroczne Boże Narodzenie będzie jeszcze bardziej domowe niż zwykle. Warto więc w szczególny sposób zatroszczyć się o atmosferę, która będzie panowała w naszych wnętrzach. Ciepłe światło lampek i świec, kojarzące się z Gwiazdką zapachy, dekoracje, które możemy wykonać własnoręcznie napełnią nas spokojem w niełatwym dla nas wszystkich czasie.

Ekologiczne dekoracje świąteczne

Widok własnoręcznie wykonanych dekoracji świątecznych przynosi wiele satysfakcji. Sam proces ich tworzenia możemy natomiast uczynić okazją na rodzinne spędzenie czasu – będzie świetną zabawą dla dzieci!
Ważną zaletą własnoręcznie wykonanych dekoracji jest także to, że mogą być w stu procentach ekologiczne. Wykorzystajmy zasuszone plastry i skórki cytrusów, laski cynamonu, szyszki. Możemy przewiązać je rzemykiem i uczynić z nich oryginalne dekoracje choinkowe, możemy też stworzyć kompozycję na ozdobnej tacy czy w szkle 

Tę ostatnią propozycję ukochaliśmy sobie szczególnie. Jeśli dysponujemy przezroczystym szklanym naczyniem, możemy wrzucić do niego szyszki, gałązki świerku, drewniane ozdoby lub zasuszone cytrusy. Jeśli dodamy jeszcze świąteczne świecidełka, otrzymamy niepowtarzalną lampkę. Do szklanego naczynia możemy przesadzić także gwiazdę betlejemską. Szklane butelki po napojach zyskają drugie życie, jeśli ustawimy je w ozdobnej skrzynce udekorowanej gałęziami świerku i szyszkami. Możemy też włożyć do butelek świąteczne lampeczki. Ich światło będzie jeszcze cieplejsze, jeszcze bardziej kojące. 

Kieliszki lub szklanki mogą stać się oryginalnymi świecznikami, jeśli wrzucimy do nich niewielkie szyszki, gałązki świerku, zalejemy je wodą, a na powierzchni umieścimy świeczkę.  

Świąteczne zapachy

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko dekoracje, ale i zapachy. Cytrusy, goździki, laski cynamonu oraz wanilii, gałązki świerku, sosnowa kora – to naturalne sposoby, aby w naszych domach rozeszły się zapachy nieodłącznie kojarzące się z Gwiazdką. Możemy także użyć różnego rodzaju olejków eterycznych o świątecznych aromatach, które dodatkowo wpłyną na nasze zdrowie i samopoczucie. 

Choinki

Zachęcamy do wyboru choinek w donicach, które wiosną będziemy mogli posadzić w ogrodzie lub oddać do leśniczówki, okolicznej plantacji czy organizacji zajmującej się zbiórkami drzewek po Bożym Narodzeniu.  

Jeśli wybierzemy choinkę ciętą, na spodzie stojaka warto umieścić zbiornik na wodę. Aby choinka cieszyła nasze oczy jak najdłużej, zakręćmy znajdujące się w jej otoczeniu kaloryfery. Pamiętajmy, że wiele miast prowadzi zbiórki drzewek, które są przekazywane do elektrowni i przerabiane na bioenergię. Zwróćmy uwagę, by przed przekazaniem choinki otrząsnąć z niej igły.  

 

Oczywiście zachęcamy też do własnoręcznego wykonywania dekoracji choinkowych. Być może okoliczności pandemii stworzą szczególną okazję, by cofnąć się wspomnieniami do czasów szkolnych – aniołków z papieru, łańcuchów z bibuły, ozdób z masy solnej… Samą choinkę także możemy wykonać samodzielnie – z patyczków, a w szkolnej wersji – z makaronu.  

Jeśli mimo wszystko nie czujecie się zachęceni do stworzenia świątecznych dekoracji samodzielnie lub nie macie na to czasu, bożonarodzeniowe aranżacje dla biur, hoteli, recepcji i domów można zamówić u nas, w Ministerstwie Zieleni. Wszystkie dekoracje wykonamy według indywidualnych preferencji co do rozmiarów, stylu czy kolorów.