Realizacje współpraca

Balkony, ogrody, tarasy. Zadbajmy o nie teraz!

W oczekiwaniu na czas, kiedy będziemy mogli swobodnie czerpać z wiosennego (a później letniego) słońca, coraz cieplejszych dni i budzącej się do życia przyrody, warto zadbać o te przestrzenie zewnętrzne, które mamy na wyciągnięcie ręki. I wykorzystać ich potencjał w jak największym stopniu. Balkony, ogrody i tarasy pomogą zaspokoić naszą naturalną potrzebę przebywania w pobliżu przyrody. To najlepszy czas, by o nich pomyśleć. Jeśli zaplanujemy ich przestrzeń odpowiednio wcześniej, damy roślinom wystarczająco dużo czasu, by mogły się zazielenić i zakwitnąć.

Ogrody

Przydomowy ogród to przestrzeń spotkań, rodzinnych obiadów na świeżym powietrzu, zabaw, a także relaksu z książką w cieniu drzew lub drzemki w popołudniowym słońcu. Ogród jak z baśni lub własny minilas; w stylu azjatyckim lub angielskim, minimalistycznym, lub po prostu swojski ogródek. Wszystko zależy od tego, jaki widok chcemy podziwiać, wychodząc z domu. 

Niezależnie od stylu, w jakim zdecydujemy się utrzymać tę przestrzeń, podstawą każdego ogrodu jest zielony, zdrowy, odpowiednio przycięty, zadbany trawnik. By jak najszybciej móc cieszyć się miękkim dywanem trawy, warto zasiać ją już teraz. Trawniki jednak, choć będące tak podstawowym elementem ogrodu, bardzo często bywają zapominane i zaniedbywane. Tymczasem one także potrzebują odpowiedniego nawożenia – innego wiosną, innego jesienią. Problemem są też krety i nornice, z czego te ostatnie należą w Polsce do zwierząt chronionych. Należy zatem jeszcze przed zasianiem trawy pomyśleć o zapobieganiu szkodnikom możliwie bez ingerencji w ich ekosystem. Istnieją na szczęście ekologiczne metody, z których korzystamy w Ministerstwie Zieleni jeszcze przed założeniem trawnika. 

Nasz serwis ogrodowy zadba także o pozostałe rośliny. Dobierze nawóz, przytnie trawę, drzewka i krzewy, uformuje ich kształt, wykona prześwietlające cięcie, dosypie korę, dosadzi trawnik, gdzie potrzeba.  Zachęcamy także do zakładania własnych kompostowników i zbierania wody deszczowej!

Balkony

Nie każdy jest szczęśliwym posiadaczem własnego ogrodu, ale za szczęściarzy powinni uważać się także ci, którzy mogą cieszyć się balkonem. Dużym plusem jest chociażby to, że balkony wymagają mniej pracy. To miejsce na niewielkie drzewka i krzewy, kwiaty – na czele z bratkami, ale także zioła. Mięta, bazylia czy rozmaryn będą świetnie czuły się na powietrzu, a ich zapach pomoże się wyciszyć i zrelaksować. W przypadku balkonów także zachęcamy do założenia własnego kompostownika!

Tarasy i ogródki restauracyjne

Tarasy przed biurami umilą chwilę przerwy, od pracy, będą też poprawiać samopoczucie jeszcze przed wejściem do budynku. Jak wspominaliśmy wiele razy, rośliny zewnętrzne także poprawiają jakość powietrza, obniżają jego temperaturę i zwiększają wilgotność. Nieoceniona będzie więc możliwość spędzenia lunchu na powietrzu w otoczeniu roślin przełamujących wszechobecne szkło i beton.

Tarasy i ogródki restauracyjne w ciepłe dni i wieczory cieszą się jeszcze większym zainteresowaniem gości niż wnętrza lokali. Nie ma w tym nic dziwnego. Otoczenie roślin zwiększa apetyt, ale też relaksuje, dzięki czemu włączamy tryb „bez pośpiechu”, tak ważny podczas posiłku. Najważniejsze jest jednak to, że jeśli restauracja znajduje się w pobliżu ulicy, rośliny będą stanowiły swoistą barierę ochronną przed zanieczyszczeniami i znów – zwiększą wilgotność powietrza i obniżą jego temperaturę, co bywa zbawienne w upalne dni. Wyciszą też przestrzeń oraz odgrodzą gości od spacerowiczów.

Możemy ozdobić taras na tysiące sposobów i podkreślić w ten sposób specyfikę restauracji. Najistotniejsze pozostaje to samo – by zadbać o taras odpowiednio wcześniej.

Niezależnie od typu przestrzeni polecamy nasz serwis pielęgnacyjny, który zaopiekuje się roślinami zewnętrznymi zarówno w ogrodach, jak i na tarasach czy balkonach. W Ministerstwie Zieleni wychodzimy z przekonania, że każdą przestrzeń da się odpowiednio zaplanować i zaaranżować w zieleń. Byleby odpowiednio wcześniej! 🙂